Oprogramowanie

ScreenReader JAWS

JAWS wyznacza światowe standardy dla programów udźwiękawiających komputery. Dzięki niemu niewidomy użytkownik najdokładniej „widzi” zarówno system operacyjny jak i pracujące pod jego kontrolą aplikacje. Pozwala na bezwzrokową obsługę zarówno typowych aplikacji, jak i pakietów profesjonalnych różnego typu (biuro, komunikacja, nauka, edukacja, edycja i przetwarzanie dźwięku, komponowanie muzyki itp.).

Umożliwia pracę na takim poziomie, jaki wybierze użytkownik. Początkujący użytkownicy otrzymują możliwość natychmiastowej pracy, są wspierani systemem aktywnej pomocy podpowiadającym sposób reagowania na różne działania obsługiwanych programów. Podpowiada on skróty klawiszowe, dzięki którym można wykonać wybraną operację. Średnio zaawansowanym użytkownikom pozwala sukcesywnie zmniejszać poziom oznajmiania i przyśpieszać pracę. Zaawansowani użytkownicy komputerów mogą dostosować JAWSa tak, by mówił dokładnie tyle ile potrzebują i nic więcej.

W naszej pracowni posiadamy licencje do wersji 12, która może być wykorzystana na terenie całej uczelni.

Lupa ekranowa MAGic plus

MAGic to program idealnie dostosowany dla użytkowników komputerów z wadą wzroku oraz dla osób, które spędzają wiele czasu przed ekranem komputera.

MAGic pozwala na powiększenie zawartości ekranu nawet do 36 razy. Można wybierać spośród wielu konfigurowalnych widoków, które umożliwiają oglądanie powiększonej i niepowiększonej części ekranu w tym samym czasie.

W naszej pracowni dysponujemy licencją do wyżej wymienionego programu w wersji 13+, która umożliwia korzystanie z Magica na terenie całej uczelni.

OCR FineReader

FineReader precyzyjnie przekształca dokumenty papierowe, obrazy i pliki PDF na elektroniczne pliki w popularnych formatach umożliwiających przeszukiwanie oraz edycję. Dzięki jego profesjonalnym funkcjom można łatwo i szybko przystąpić do dalszego przetwarzania treści dokumentów, np. edytując je, przytaczając, przeszukując lub archiwizując. Program wykorzystuje najnowocześniejsze techniki rozpoznawania tekstu i analizy struktury dokumentów, zapewniając dokładność rozpoznawania sięgającą 99,8%, idealnie odwzorowując układ dokumentu i odtwarzając jego strukturę.

Program ten znakomicie sprawdza się podczas skanowania książek do wersji elektronicznej. Dzięki finereadowi osoby z niepełnosprawnością wzroku są w stanie każdy dokument papierowy przekształcić w plik i następnie dostosować go do formatu, który umożliwia samodzielne zapoznanie się z jego treścią.

W naszej pracowni posiadamy licencje do wersji 12.

Pdf translator+

Łatwy w użyciu konwerter plików PDF Automatycznie tłumaczy pliki PDF. Użytkownik w prosty i dostępny sposób jest wstanie przekonwertować dokument PDf do wersji optymalnej dla siebie.

OBR

OBR to program służący do optycznego rozpoznawania pisma brajla. Przetwarza na czarny druk każdy dokument wydrukowany w brajlu. Jest szczególnie przydatny w edukacji, archiwizacji starych wydruków brajlowskich oraz przy kopiowaniu/powielaniu książek brajlowskich. Program rozpoznaje tekst literacki oraz komputerowy

Program dostępny w pracowni. Posiadamy przenośny klucz licencyjny USB.

Cool Edit 2000

Doskonały edytor plików dźwiękowych. Pozwala obrabiać pliki zapisane w większości popularnych formatów (w tym MP3). Istnieje również możliwość nagrywania dźwięków z dowolnego cyfrowego źródła.

Program z powodzeniem można wykorzystywać do poprawy jakości dźwięku np. z nagranego wykładu.

Program dostępny na terenie pracowni.