Sprzęt

Powiększalnik - Optelec ClearNote+

 

Powiększalnik ClearNote to doskonałe urządzenie dla osób słabo widzących. W połączeniu z komputerem ClearNote powiększa tekst i umożliwia zastosowanie wysokiego kontrastu, co pozwala w dogodny sposób czytać teksty w wersji elektronicznej. Dodatkowo urządzenie to doskonale sprawdza się w odczytywaniu tekstu z dalszej jak i z bliskiej odległości. Bardzo przydatne zarówno przy odczytywaniu notatek z tablicy, jak i notatek w wersji papierowej.

Udźwiękowiony Dyktafon cyfrowy - Bones Milestone M312

Udźwiękowiony Dyktafon cyfrowy - Bones Milestone M312

Milestone 312 to połączenie udźwiękowionego dyktafonu, odtwarzacza MP3 i książek mówionych w formacie DAISY. Odtwarza również pliki tekstowe w kilku popularnych formatach, odczytując je syntetycznym głosem przez głośnik lub słuchawki. Można kopiować pliki z komputera, by potem je odsłuchiwać.

Urządzenie to znakomicie sprawdzi się w codziennym użytku jak np. nagrywanie wykładów. Na wyposażeniu pracowni znajdują się 3 tego typu dyktafony. Istnieję możliwość wypożyczenia wspomnianego sprzętu.

Linijka brajlowska - Tieman Braille Voyager

Linijka brajlowska - Tieman Braille Voyager

Podłączony do komputera monitor przetwarza tekst wyświetlony na ekranie na postać brajlowską. Informacje są przesyłane z komputera przez port USB lub Bluetooth. Urządzenia te są szczególnie polecane studentom, uczniom i nauczycielom oraz wszystkim osobom, które mimo ubytku wzroku chcą obcować ze słowem pisanym. Są nieocenione w nauce ortografii i języków obcych.

Skaner - Plustek Optikbook 3600

Skaner - Plustek Optikbook 3600

Urządzenie umożliwiające skanowanie materiałów do wersji elektronicznej. Dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii skanowanie odbywa się teraz w łatwy i  szybki sposób. Każdy użytkownik samodzielnie może zeskanować, a następnie sformatować potrzebne dokumenty do formatu, który jest dla niego najbardziej dostępny.

Drukarka brajlowska - Index Everest D V4

Drukarka brajlowska - Index Everest D V4

Pismo Braille'a umożliwia osobom niewidomym czytanie materiałów drukowanych. Kombinacja punktów, których układ się zmienia i które można wyczuć palcem, odpowiada znakowi litery czy cyfry. Pismo Braille'a jest kluczowe dla osoby niewidomej która ma być aktywna w codziennym życiu.
W naszej pracowni posiadamy drukarkę index Everest czwartej generacji. Urządzenie to w bardzo łatwy i dostępny sposób jest możliwe do obsłużenia przez każdego użytkownika. Plik tekstowy zostaje zamieniony na język Braile'a. Przy pomocy drukarki brajlowskiej student swoje materiały naukowe może dostosować do własnych potrzeb.
W naszym posiadaniu znajduję się również starszy model tego samego producenta, jednak jest on wykorzystywany w przypadku awarii nowszego egzemplarza.

Wygrzewarka - Zyhem Zytex 2

Wygrzewarka - Zyhem Zytex 2

Wygrzewarka Zyhem jest doskonałym rozwiązaniem dla osób z dysfunkcją wzroku, dla których oprócz szybkości istotna jest precyzja wykonywania rysunków brajlowskich (np. map, wykresów, schematów).

Po przepuszczeniu papieru przez wygrzewarkę, papier zostaje uwypuklony i staje się wyczuwalny przez dotyk. W pozostałych miejscach kartka pozostaje gładka. Urządzenie wymaga użycia papieru pęczniejącego wysokiej jakości, dzięki temu uzyskuje się wyjątkowo wyrazisty, wypukły i przyjemny w dotyku obraz.