Usługi

Dostęp do udźwiękawiania komputera i powiększanie ekranu.

Dysponujemy profesjonalnym screenreaderem oraz programem powiększającym ekran, które może być instalowane na wszystkich stacjach roboczych w obrębie domen AGH. Każda osoba niewidoma bądź niedowidząca może korzystać z takiego wsparcia (np. na zajęciach laboratoryjnych, lub pracy naukowej) Prowadzących zajęcia, studentów, oraz innych zainteresowanych prosimy o zgłaszanie zapotrzebowania tego typu oprogramowania na ich zajęcia.

Wypożyczanie sprzętu

Dysponujemy sprzętem specjalistycznym, który może być wypożyczany osobom z dysfunkcją wzroku będącymi studentami lub pracownikami AGH. Są to:

  • Powiększalniki,
  • Dyktafony udźwiękowione,
  • Linijka brajlowska.

Wypożyczanie odbywa się na rewers na określony czas. Pożyczający odpowiada finansowo za użyczony przedmiot. Istnieję możliwość wykupu ubezpieczenia od nieszczęśliwych wypadków.

Przygotowywanie materiałów dydaktycznych dostępnych bezwzrokowo 

W naszej pracowni dysponujemy sprzętem i oprogramowaniem, który umożliwia dostosowanie danej porcji materiału do formy, która jest najbardziej dogodna dla danego użytkownika. Przykładowe możliwości:

  • Skanowanie i OCR książek z wersji papierowej do elektronicznej, przerabianie materiałów brajlowskich do formy elektronicznej,
  • Drukowanie materiałów brajlowskich,
  • Przygotowywanie rysunków wypukłych,
  • Obróbka plików dźwiękowych (np. wyciszenie szumów nagranego wykładu)

Monitorowanie dostępności serwisów informacyjnych AGH.

Od 2012 roku nasi pracownicy przeprowadzają badania mające na celu zbadanie dostępności serwisów informacyjnych AGH dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Pragniemy, aby każdy kto zechce skorzystać z informacji umieszczonych na naszych stronach mógłby to zrobić w dogodny sposób.

Na życzenie możemy sprawdzić dostępność danej strony w sposób ręczny oraz automatyczny. Zainteresowanych prosimy o kontakt.

Doradztwo i pomoc techniczna.

Nowa koncepcja Pracowni Tyfloinformatyki zakłada, że osoba niepełnosprawna powinna otrzymywać wsparcie w miejscu, w którym jest to dla niej potrzebne np. na zajęciach.

Dzięki temu osoba niepełnosprawna będzie mogła uczestniczyć w procesie kształcenia wraz z całą swoją grupą w zbliżonym stopniu do pozostałych jej członków.

W związku z tym przyjęto, iż sama pracownia będzie wykorzystywana przede wszystkim do przygotowywania materiałów dydaktycznych, szkoleń i konsultacji technicznych.

Dla wszystkich zainteresowanych osób służymy poradą w zakresie tyfloinformatycznym. Zainteresowanych prosimy o kontakt.