Jak skonfigurować komputer, aby oszczędzał energię elektryczną?

Wytyczne dotyczące konfiguracji laptopów oraz komputerów stacjonarnych pozwalające na oszczędzanie energii elektrycznej

W systemach Windows ustawienia związane z zachowaniem się systemu operacyjnego oraz monitora podczas stanu bezczynności można ustawić w “Opcjach zasilania”. Najłatwiej dostać się do nich poprzez naciśnięcie kombinacji klawiszy Windows  + R. Spowoduje to pojawienie się okna dialogowego, w którym należy w wpisać: powercfg.cpl i zatwierdzić poprzez naciśnięcie “OK”

Po wejściu w “Opcje zasilania” należy wybrać plan zasilania “Oszczędzanie energii”. W przypadku gdy taki plan jest niedostępny (dostępne plany zasilania są zależne od rodzaju sprzętu) należy ustawić plan “Zrównoważony”.

W przypadku komputerów stacjonarnych dostępne są tylko ustawienia uśpienia i wyłączenia ekranu. Należy ustawić czas wyłączenia ekranu na 5 minut oraz przełączenie komputera w tryb uśpienia na 10 minut.

Dla komputerów przenośnych (laptopów) ustawienia te są podzielone na dwie grupy – gdy komputer jest podłączony do zasilania oraz gdy pracuje na baterii. W obu tych przypadkach należy ustawić wyłączenie ekranu po 5 minutach, a przełączenie komputera w tryb uśpienia na 10 minut.

W systemach macOS ustawienia związane z oszczędzaniem energii dostępne są poprzez ”Preferencje systemowe”, z których należy wybrać “Oszczędzanie energii”. Spowoduje to pojawienie się okna z poniższymi ustawieniami. Należy ustawić wyłączenie monitora po 5 minutach oraz usypianie dysków twardych.